П`ятниця, 07.02.2025, 11:27
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Обмін досвідом | Реєстрація | Вхід
Пошук
Меню сайту
Категорії розділу
Опис досвіду [1]
Учителям [19]
Учням [0]
Робота з обдарованими учнями [0]
Виховна робота [6]
Батькам [4]
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook
  • Сайт учителя початкових класів Сердюк Світлани Віталіївни
    Головна » Файли » Обмін досвідом » Учителям

    Розробка уроку з української мови для 4 класу
    07.11.2016, 23:30

    Тема.  Узагальнення і систематизація знань і вмінь із розділу "Прикметник"

     

    Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, його значення в мовленні; удосконалювати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; формувати творчі здібності молодших школярів, спостережливість; виховувати дбайливе ставлення до природи, вміння відчувати красу рідного слова.

     

    Обладнання. Ілюстрації за темою "Зима", схеми-опори. Картки.

     

    Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і вмінь (гра-подорож)

     

    Хід уроку

     

    І. Організація класу. Психологічне налаштування.

                  Ще один незвичайний урок,

         Прийшов до нас за розкладом сьогодні;

         Отож, озбройтесь книгою й пером,

         Щоб знов поринуть в мовну нам безодню.

    • Діти, ви вже зрозуміли, що у нас сьогодні незвичайний урок. Це урок – мандрівка. Ми помандруємо до матінки-землі і доторкнемося до зимової  казки.
    • А яка частина мови допоможе нам побачити її красу?
    • Тварини та птахи не бояться снігу та морозу. Багато історій вони написали на снігу своїми лапками і хвостиками. У кожного свій почерк. А ми свою історію почнемо з хвилинки каліграфії.

    ІІ. Каліграфічна хвилинка

            ол   од  ом  ег  ен  ьк

          Ці з’єднання букв допоможуть вам каліграфічно писати найбільш важливі прикметники.

          У холодному повітрі пролітали легесенькі сніжиночки.

    1 варіант

         Підкреслити прикметники хвилястою лінією, визначити їх відмінок.

    2 варіант

          Підкреслити прикметники хвилястою лінією, визначити їх число, рід.

    • До слова "легесенький" доберіть антонім.

    ІІІ. Актуалізація опорних знань.

    1. Стратегія "Кубування".

    Завітав сьогодні в клас

    На урок знову до нас

    Кубик, діти, не простий,

    Кубик, діти, чарівний.

    Він доріжку прокладає,

    Знання наші перевіряє.

    • Увага! Аналізуємо завдання "Чарівного кубика" з розумними сніжинками. Згадаємо, що ми знаємо про прикметник.
    1. Частина мови (Прикметник)
    2. Що означає? (Ознаку предметів)
    3. На які питання відповідає? (Яка?, який?, яке?, які?)
    4. Яким членом речення виступає? (Другорядним)
    5. З якою частиною мови зв'язаний у мовленні? (З іменником)
    6. Як змінюються прикметники? (За родами, числами, відмінками).

        Сьогодні на уроці ми ще раз впевнимося в тому, яке значення має прикметник в нашому мовленні.

    • А яке він має значення? (Уточнює, прикрашає, збагачує мовлення)

    2. Хвилинка творчості:

    -  Якомога точніше, емоційніше опишіть предмет.

    • Я падаю на ваші хати,

    Я білий-білий і пухнастий

    Я прилипаю вам до ніг

    І називаюсь просто  ... ( сніг)

    -  Які прикметники допомагають описати сніг? (Білий, пухнастий)

    - Доберіть іще прикметники, щоб описати сніг. (Пухкий, м’який, блискучий, іскристий, холодний).

    • У яку пору року найчастіше буває сніг? (Узимку )
    • А яка може бути зима? (Сніжна, біла, холодна, чарівна, морозна, крижана).

    3. Складання сенкану

    - Що таке сенкан?

    Довідкове бюро:

         Сенкан – це творча робота, що має коротку форму вірша, складеного за наступною схемою:

    1-й рядок – іменник;

    2-й рядок – ознака іменника;

    3-й рядок – дія іменника;

    4-й рядок – сконцентрована думка у вигляді речення;

    5-й рядок – висновок у формі іменника (асоціація з першим словом).

    "Сенкан" з французької мови означає п'ять (п'ятирядковий вірш).

     

    1 варіант

    1. Зима.

    2. Морозна, крижана.

    3. Січе, лютує, морозить.

    4. Зима лютує по містах і селах.

    5. Чарівниця.

     

    2 варіант

    1. Сніг.

    2. Пухнастий, іскристий.

    3. Падає, літає, кружляє.

    4. На землю падає м’який сніжок.

    5. Пухова ковдра.

     

     - Яка частина мови прикрасила "зиму" та "сніг"?

    ІV. Узагальнення й систематизація знань учнів.

    1. Самостійна робота.

     - Відредагувати текст.

        Ліс. ... вечір. У кожухах сплять ... ялинки. ... замети вкрили ... пеньки та  ... листя. Зима одягла в ... шуби і шапки дерева та кущі. Холод запорошив все ... снігом.

    Довідка: зимовий, снігові, пухнастих, білий, теплі, старі, осіннє, зачаровані, блискучим.

    Завдання.

    1 варіант

        У другому реченні письмово визначити граматичну основу, усно встановити зв’язок слів в реченні.

    2 варіант

        Розберіть за будовою слово "зимовий".

    2. Робота за підручником.

        Вправа 250 (с. 108)

    • Прочитати.
    • Про що цей текст?
    • Як ви думаєте, хто цей добрий Велетень?
    • У якому абзаці говориться про зиму?
    • Проаналізуйте прикметник "чарівного" (саду) як частину мови за схемою розбору.

        Чарівного (саду) – прикм., якого?, поч..ф. – чарівний, чол..р., одн., Р.в. другорядний чл.. реч.

    3. Фізкультхвилинка

    Морозець, морозець

    Пощіпав нам щічки

    Теплі валянки у нас

    Шуби й рукавички.

    Морозець, морозець

    Плещемо в долоні

    У дівчаток і хлоп’ят

    Носики червоні.

    • А зараз повіяв зимовий вітерець (ледь чутливе поглажування плечей сусіда).
    • Пухкими сніжинками падає лапатий сніг (ніжний дотик кінчиками пальців рук спини сусіда).
    • Насунула сіра хмара, захурделило, повіяло пронизливим холодом і раптом ... (поплескування долоньками спини ).
    • Із-за хмари визирнуло ласкаве сонечко, потеплішало. (приємний масаж спини сусіда).

    4. Робота в різнорівневих групах

    Девіз роботи в групах:

    Діяти – активно!

    Думати – оперативно!

    Сперечатися – доказово!

    Для всіх обов’язково!

    Діти, до нас в гості завітала синичка.

    - А як зараз живеться пташкам? (Важко)

    - Про що ми не повинні забувати? (Підгодовувати пернатих друзів).

        Вона принесла для нас завдання.

    І група

    Зі слів кожного рядка скласти речення

    • під, дрімають, пухнастим, дерева, зачаровані, снігом.
    • білою, вся, вкрита, ковдрою,  земля.

    -  Підкреслити прикметники хвилястою лінією, які вжиті в чоловічому роді.

    ІІ група

    Дібрати якомога більше прикметників до слова дерева (взимку)

       Дерева – голі, казкові, зачаровані, сріблясті ...

      Складіть речення з одним із дібраних слів.

    ІІІ група

     Доповнити вірш прикметниками відповідно до його змісту.

    ... зима прилетіла.

    ... пухом землю вкрила.

    Згори летіли ... сніжинки .

    І звірі сховались у ... хатинки

    - Знайти і підкреслити прикметники, які вжиті в множині.

    5. Творчо-конструктивне завдання

       Прочитайте зачин і кінцівку тексту. Побудуйте основну частину.

    Зачин

        Завітала в гості зима – чарівниця.

    ... ... ... ...

    Кінцівка  

        Це зима створила таку красу! За це ми її полюбляємо!

    V. Підсумок уроку. Рефлексія

        Наша казка скінчилась, але в природі вона ще продовжується. Ми дякуємо зимі за її красу, чарівність, неповторність.

    • Чи можна обійтися без прикметників?
    • Для чого служать прикметники в реченні?
    • На уроці я повторила (-в) ...
    • На уроці я дізналась (-вся), що ...
    • Мені сподобалось ...
    • Вдома я поділюся з батьками ...

    VІ. Домашнє завдання.

    1. Виконати вправу с. 109, впр. 252 (інструктаж)
    2. Завдання за вибором: скласти 5-6 речень за темою "Зимовий ранок"

     

    Працювали всі старанно

    І почули у кінці,

    Що в нашім 4-ім класі,

    Діти просто молодці!

     

        

     Складання сенкану

    - Що таке сенкан?

    Довідкове бюро:

         Сенкан – це творча робота, що має коротку форму вірша, складеного за наступною схемою:

    1-й рядок – іменник;

    2-й рядок – ознака іменника;

    3-й рядок – дія іменника;

    4-й рядок – сконцентрована думка у вигляді речення;

    5-й рядок – висновок у формі іменника (асоціація з першим словом).

    "Сенкан" з французької мови означає п'ять (п'ятирядковий вірш).

    1 варіант                                               2 варіант

    1. Зима.                                                 1. Сніг.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    І група

    Зі слів кожного рядка скласти речення

    • під, дрімають, пухнастим, дерева, зачаровані, снігом.
    • білою, вся, вкрита, ковдрою,  земля.
    • Підкреслити прикметники хвилястою лінією, які вжиті в чоловічому роді.

     

     

    ІІ група

    Дібрати якомога більше прикметників до слова дерева (взимку)

       Дерева – …,  …,  …,  … .

      Складіть речення з одним із дібраних слів.

     

     

    ІІІ група

     Доповнити вірш прикметниками відповідно до його змісту.

    ... зима прилетіла.

    ... пухом землю вкрила.

    Згори летіли ... сніжинки .

    І звірі сховались у ... хатинки

    - Знайти і підкреслити прикметники, які вжиті в множині.

     

     Самостійна робота.

     

     - Відредагувати текст.

        Ліс. ... вечір. У кожухах сплять ... ялинки. ... замети вкрили ... пеньки та  ... листя. Зима одягла в ... шуби і шапки дерева та кущі. Холод запорошив все ... снігом.

     

    Довідка: зимовий, снігові, пухнастих, білий, теплі, старі,    

                   осіннє, зачаровані, блискучим.

     

    Завдання.

     

    1 варіант

        У другому реченні письмово визначити граматичну основу, усно встановити зв’язок слів в реченні.

     

    2 варіант

        Розберіть за будовою слово "зимовий".

     

     

    Схема розбору прикметника як частини мови

     

    1. Аналізоване слово.

     

    2. Частина мови.

     

    3. На яке питання відповідає?

     

    4. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду).

     

    5. Рід (чоловічий, жіночий, середній) визначаємо в однині, у множині не визначаємо.

     

    6.  Число (однина, множина).

     

    7. Відмінок (визначається відмінком іменника, від якого залежить прикметник).

     

    8. Яким є членом речення (головним чи другорядним)?

     

    Під вранішнім сонцем заграла блискуча роса.

    Блискуча – прикм., почат. ф. – блискучий (який?), жін., одн., Н.в., другорядний член речення.

     

     

    5. Творчо-конструктивне завдання

       Прочитайте зачин і кінцівку тексту. Побудуйте основну частину.

    Зачин

        Завітала в гості зима – чарівниця.

    ... ... ... ...

    Кінцівка  

        Це зима створила таку красу! За це ми її полюбляємо!

     

     

     

    5. Творчо-конструктивне завдання

       Прочитайте зачин і кінцівку тексту. Побудуйте основну частину.

    Зачин

        Завітала в гості зима – чарівниця.

    ... ... ... ...

    Кінцівка  

        Це зима створила таку красу! За це ми її полюбляємо!

     

     

    5. Творчо-конструктивне завдання

       Прочитайте зачин і кінцівку тексту. Побудуйте основну частину.

    Зачин

        Завітала в гості зима – чарівниця.

    ... ... ... ...

    Кінцівка  

        Це зима створила таку красу! За це ми її полюбляємо!

    Категорія: Учителям | Додав: Lakki
    Переглядів: 131 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar
    uCozCopyright MyCorp © 2025