П`ятниця, 07.02.2025, 13:54
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Обмін досвідом | Реєстрація | Вхід
Пошук
Меню сайту
Категорії розділу
Опис досвіду [1]
Учителям [19]
Учням [0]
Робота з обдарованими учнями [0]
Виховна робота [6]
Батькам [4]
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook
  • Сайт учителя початкових класів Сердюк Світлани Віталіївни
    Головна » Файли » Обмін досвідом » Учителям

    Конспект уроку з української мови для 3 класу.
    29.10.2016, 15:42

    Тема. Слова, що мають кілька значень.

    Мета.

    Навчальна: формувати поняття про багатозначність слів в українській мові, тренувати вміння правильно вживати багатозначні слова в мовленні; розширити уявлення учнів про значення слів і їх вживання;

    Розвивальна: розвивати мовлення, вміння аналізувати, узагальнювати;

    Виховна: виховувати любов до природи, інтерес до вивчення української мови.

    Тип уроку: комбінований.

    Методи і прийоми: словесний (питання-відповідь, пояснення, використання віршів, бесіда), практичний (робота з підручником, розгадування кросворда) наглядний ,проблемно-пошуковий метод.

    ХІД УРОКУ

                                   

    І. Організація класу до уроку.

     

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

     

    1. Перевірка домашнього завдання.

    -Прочитайте  слова з прямим і переносним значенням до слів: осінь, сонце, руки, вода, білка.

    - Прочитайте речення зі словами, ужитими в переносному значенні.

     

    2. Гра «Упіймай слова в переносному значенні»

    Гримить грім, гримить пісня, солодкий чай, солодкий сон, свіжа думка, свіжий хліб, дитина плаче, зима плаче, солодке життя, солодке яблуко.

     

             3. Робота в парах. (2 пари)

     

    1пара.


    - Підкресліть спочатку слова, вжиті в прямому значенні, однією лінією, а потім – в переносному двома лініями. З однією парою слів складіть і запишіть речення.


            Золотий годинник – золоті руки.
            Гостре слово – гострий ніж.
            Гарячий погляд – гарячий камінь.
            Залізна воля – залізна стріла.


    2 пара.
     

    - Підкресліть спочатку слова, вжиті в прямому значенні, однією лінією, а потім – в переносному двома лініями. З однією парою слів складіть і запишіть речення.
            Каштанове листя – каштанове волосся.
            Весела дівчина – веселе літо.
            Гіркий перець – гіркий урок.
            Сизий голуб – сизий туман.
    (Відповідає один учень з пари).

     

    4. Вибірковий диктант

     

    - Запишіть словосполучення у два стовпчика, розрізняючи, які з них вжито у прямому значенні; які – у переносному.

    Кіт дрімає, ліс дрімає, виспівує струмок, берізки шепочуть, дівчата шепочуть, золоте волосся, золота прикраса, гіркий перець, весела дівчина, залізна воля, каштанове листя.

     

            5. Відгадування загадки.

     

    Буває, що слово відоме давно,

    А знає не кожен, що значить воно.

    І тут у пригоді стає визначник

    Скарбів наших мовних – тлумачний…               (словник)

    - Скажіть, а для чого існує тлумачний словник?

     

                6. Розгадування кросворду.

     

     

     

     

     

     

     

    1.

    о

    к

    л

    и

    ч

    н

    е

     

     

     

     

    2.

    п

    і

    д

    м

    е

    т

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    3.

    т

    е

    к

    с

    т

     

     

     

     

     

     

     

    4.

    п

    р

    и

    с

    у

    д

    о

    к

     

     

     

     

     

     

    5.

    о

    п

    и

    с

     

     

     

    6.

    з

    а

    г

    о

    л

    о

    в

    о

    к

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    7.

    а

    б

    з

    а

    ц

     

     

     

     

    1) Речення, яке передає інформацію з сильним почуттям. (Окличне)

    2) Головний член речення, який відповідає на питання хто? або що? (Підмет)

    3) Кілька речень, зв’язаних між собою за змістом. (Текст)

    4) Головний член речення, який відповідає на питання що робить? (Присудок)

    5) Текст, в якому щось описується (Опис)

    6) Його можна дібрати до кожного тексту. (Заголовок)

    7) Він починається з нового рядка; виступ вправо. (Абзац)

    - Яке слово утворилося у виділених клітинках? (Лексика)

    - Звідки ви можете дізнатися значення цього слова? Скористайтесь тлумачним словником. (Лексика – сукупність слів певної мови.)

    Лексикологія – це наука про слово.


    IІI. Повідомлення теми та завдань уроку.


    -  Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати країною Лексикологією. У садочку, куди завела нас дівчинка україночка, є чудова галявина слів, що мають кілька значень. Багатозначна галявина слів запрошує нас і пропонує виконати всі завдання Лексикології. Для цього необхідні дружба, знання рідної мови, мислення, увага, терпіння.

     

     

    ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

     

    1. Проблемне завдання

     

    - Спробуйте пояснити значення слова коса.

    (Коса - знаряддя праці: гостра коса.

    Коса — сплетене волосся: довга коса.

    Коса — вузька смуга землі; піщана коса.)

    - Скільки значень має слово коса?

    — Який висновок можна зробити?

     

    2. Робота за підручником (с. 40-41, впр. 81)

     

    - Розгляньте малюнки. Хто на них зображений?

    - Прочитайте текст. Що їх об’єднує? Чим вони відрізняються?

    - Зясуйте, значення слова «морж» у текстах. Скільки значень має слово «морж».

     

    Запамятайте!

    У мові є слова що мають кілька значень. Одне слово може називати різні предмети, ознаки, дії. Наприклад, крило літака, крило будинку, крило вітряка, добра людина, добра страва, іде дощ,іде час. Значення слів подаються у тлумачному словнику.

    IV. Фізкультхвилинка

    Всі піднесли руки – раз!

    Став навшпиньки увесь клас.

    Два! – присіли, знову встали.

    Головою похитали.

    Нахил вправо, нахил вліво,

    Повторили знову вміло.

    3. Вправа – дізнавайка.


    - Поясніть Україночці значення слів:

    Ніс людини – ніс корабля.
    Вінок із квітів – вінок цибулі.
    Дзиґа (іграшка) – дзиґа (непосидюча людина)


    - Що спільного у цих словах?


    4. Спостереження над мовним матеріалом.


     - Ой на горі вогонь горить. (Народна творчість).
     - Вогонь! – скомандував Брянський. Ударили з усіх автоматів і карабінів. (Олесь Гончар).
     - Дитина вогнем горить.
     - Які значення має слово вогонь? (В першому реченні воно означає розпалене багаття, в другому – постріли, а в третьому – високу температуру тіла).

     

    V. Закріплення вивченого матеріалу

     

    1. Вживання багатозначних слів у мовленні .

     

    Завдання 1.

        Ми живемо на планеті Земля.

        На чорній землі біла пшениця родить.

        Мій рідний край, моя земля, як довго я до тебе линув.

     

    - Що означає слово "земля" в кожному з речень?

     

    Завдання 2.

        Журавлиним я буваю,

        А деколи й пісні співаю.

    (Ключ журавлів, скрипковий ключ).

     

    Він замок відкрити може

    І закрутить легко гайку.

    Чарівник вам допоможе

     Відгадати цю загадку.

    (Гайковий ключ, ключ від дверей).

     

    — Про що йдеться в загадках? (Про ключ)

    — Які значення мас слово ключ? (Слюсарний, журавлиний, скрипковий, ключ від вхідних дверей)

    — Складіть речення зі словом ключ. Запишіть.

    — Яким є слово ключ? (Багатозначним)

     

          Завдання 3.

           У зошиті з письма

           Я коса чи пряма.

            Ще можу я, повірте,

            І креслити, і міряти.

            А якщо треба, враз

            Шикую школу, клас. (А. Арсірій).

     

    - Про що говориться у загадці?

    - Про які значення слова лінійка говориться у загадці?

    - Що спільного у значенні цих слів?

     

    2. Пояснення значень слів із контексту (Впр. 82)

     

    — Прочитайте текст.

    — Про що йде мова?

    — Спишіть текст, підкресліть слово, що має кілька значень.

     

    3. Робота зі словником.

     

    — Виберіть із словника значення, у якому вживається слово гребінь в тексті.

     

    4. Творча робота.

     

    — Складіть 2 речення в яких слово гребінь буде вжито в іншому значенні.

     

     

    VІ. Домашнє завдання.

     

    Придумати речення зі словом земля, яке вживається в таких значеннях: планета, берег, город.

    Вправа 84, с.42.

     

    VIІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

     

    — Вам сподобався сьогоднішній урок?

    — Що нового ви дізналися сьогодні?

    — З якими словами ознайомились на уроці? (Зі словами, які мають кілька значень)

    — Як Їх можна назвати?

    Категорія: Учителям | Додав: Lakki
    Переглядів: 130 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar
    uCozCopyright MyCorp © 2025